Nasıl Yapılır ?

Sıcaklık nasıl ölçülür ?

Sıcaklık nasıl ölçülür ?

Sıcaklık ölçümü ve izleme, herhangi bir prosesin vazgeçilmez bir verisidir. Sıcaklık ölçümü, bimetal tipi termometreler, termistörler, termokupllar, kızılötesi termometreler vb. gibi çeşitli enstrümanlar kullanılarak gerçekleştirilebilir. Sıcaklık ölçerler tipik olarak petrol, gaz, su, atık su, ilaç, yiyecek, içecek ve enerji endüstrilerinde kullanılır.

Sıcaklık ölçümünde ne kullanılır ?

Sıcaklık , çeşitli sensörler aracılığıyla ölçülebilir . Hepsi, fiziksel ortamda bir değişiklik algılayarak sıcaklığı ölçer. Endüstride sıcaklık ölçümü için kullanılan yaygın enstrümanlar şunlardır;
  • Termokupllar,
  • RTD’ler,
  • Termistörler,
  • Infraraed sensörlerdir.

  • Termokupl Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Termokupl, sıcaklığı ölçmek için kullanılan cihazlara verilen addır. Bir iletkenlik oluşturmak üzere birleştirilmiş iki farklı metalik telden oluşur. Bağlantı noktası ısıtıldığında veya soğutulduğunda, termokuplun elektrik devresinde ölçülebilen küçük bir voltaj üretilir ve bu üretilen voltaj sıcaklığa karşılık gelir. Teoride, bir termokupl yapmak için herhangi iki metal kullanılabilir, ancak yüksek doğruluk sağlamak için geliştirilmiştir ve özel olarak geliştirilmiş alaşımlardan oluşur. Termokupllar, bir çok uygulamada kullanılacak şekilde yapılabilir. Sağlam, hızlı tepki veren ve çok geniş bir sıcaklık aralığını ölçmek gibi.

Sıcaklık Ölçümünde zorluk mu yaşıyorsunuz ?

Bizimle iletişime geçin, uygulamanız için en iyi sıcaklık ölçeri seçelim. Ürün seçiminden satın alma sürecine kadar tüm süreçlerde yanınızdayız !

RTD Nedir ve Nasıl Çalışır ?

RTD Sensörler, termokupl ile karşılaştırıldığında genellikle daha doğrusaldır ve ölçüm aralığı sapmasızdır. Ancak platin içerikleri ve daha karmaşık yapıları nedeniyle termokupllardan daha pahalıdırlar. RTD’lere “direnç termometreleri” de denir.

RTD’ler, bilimsel ve laboratuvar uygulamalarında, endüstriyel uygulamalarda ve farmasötik üretim uygulamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamalar arasındaki ortak payda, doğruluk ve sapmasız performansın maliyetten daha önemli olması ve sensör tipi seçiminde RTD’yi termokuplun önüne geçirmesidir.

RTD Nasıl çalışır sorusuna gelecek olursak, RTD’ler elektriksel direnç prensibi ile çalışır. Dirençteki değişimi ölçmek için üzerinden küçük bir akım geçirmek gerekir.

Termistör Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Termistörler (termal dirençler) sıcaklığa bağlı değişken dirençlerdir. İki tip termistör vardır, Pozitif Sıcaklık Katsayısı (PTC) ve Negatif Sıcaklık Katsayısı (NTC). Sıcaklık arttığında PTC termistör direnci artacak ve NTC termistör direnci azalacaktır. Sıcaklık düştüğünde ters tepki gösterirler.

Her iki tip termistör de çeşitli uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Ancak burada odak noktası, mikrodenetleyici tabanlı uygulamalarda sıcaklığı ölçmek için NTC termistörlerinin kullanılması olacaktır.

Termistör Nasıl Çalışır ? : Termistörde kullanılan malzemenin türü, sıcaklıkla değişen direncin ne kadar değiştiğini belirleyecektir. Termistörler doğrusal değildir, yani direnç ve sıcaklık arasındaki bağlantı düz bir çizgi oluşturmaz, grafik üzerinde bir eğri oluşturur; hattın nerede oturduğu ve ne kadar değiştiği termistörün nasıl yapıldığına bağlıdır.

Infrared (IR) Sıcaklık ölçümü

Kızılötesi sıcaklık ölçüm teknolojisi, temassız bir sıcaklık ölçümü yöntemidir . Burada, bir cismin , Planck yasasına göre, diğer şeylerin yanı sıra sıcaklığından bağımsız olan elektromanyetik radyasyon yaydığı gerçeğinden yararlanılır .

Bunun için çeşitli kızılötesi dedektör türleri kullanılır. Ölçüm cihazları, nokta ölçümleri ve kızılötesi ölçümler için kızılötesi termometrelere veya pirometrelere ayrılmıştır.veya daha geniş alanların sıcaklığını tespit etmek için termal görüntüleme kameraları. Ölçüm nesnesi ile sensör arasındaki mesafeye ve ayrıca ölçülen yüzeye bağlı olarak farklı ölçüm cihazları kullanılır. Örneğin, fiziksel malzeme özellikleri nedeniyle cam yüzeyler, belirli dar bant spektral aralıklarda çok hassas olan sensörler kullanılarak ölçülür .

Birçok endüstriyel uygulamada, kızılötesi sıcaklık ölçüm teknolojisi, diğer şeylerin yanı sıra koruyucu muhafaza dahil olmak üzere yalnızca profesyonel ekipmanların yardımıyla uygulanabilir. Ölçüm teknolojisi, arayüzler aracılığıyla mevcut sistemlere entegre edilmiştir .