Nedir ?

Gaz Algılama Cihazı ve Sensör Kalibrasyonu Nedir ?

Gaz Algılama Cihazı Kalibrasyonu

Endüstriyel sahalarda aktif olarak faaliyet gösteren bireyler için kişisel koruyucu önlemlerini almak oldukça önemlidir. Bu önlemlerden birisi ise saha da yer alan patlayıcı, toksik, yanıcı vb. gibi gazların belirlenebilmesidir. İnsan sağlığını tehdit eden bu gazların ortamda varlıklarını ise gaz detektörleri sayesinde kolay ve güvenilir bir şeklide tespitini yapılabilmektedir.

ISO 9000 Kalite Yönetim İlkesi gibi benzer Yönetim Sistemlerine tabii tutularak gaz algılama cihazlarının düzenli olarak kalibre edilmesi gerekmektedir. TS EN 60079-29-2 standardında gaz dedektörleri ile ilgili hükümler özel olarak bildirilmiştir ve en az yılda bir kez kalibrasyon işlemlerinin tekrarlanması istenilmektedir. Uluslararası izlenebilecek ve doğruluğundan emin olunan referans ölçüm gazı ile doğruluğu kesin olmayan gaz dedektörü karşılaştırma yapılarak ölçümün sonuçları raporlanır. Bu işleme kalibrasyon denilmektedir.

Kalibrasyon işlemleri sonucunda gaz dedektörlerinin yanıtı standartlara göre değerlendirilir ve doğruluğu optimize edebilmek için dedektör ayarlanmaktadır. Gaz dektörlerinin kalibrasyonu hassasiyet noktası ve sıfır noktası test işlemlerini ve de bu noktaların sabit aralıklarla ayarlanmasını içermektedir. Doğulama testleri cihazların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmektedirler ve bu işlemler her kullanım öncesi uygulanmalıdır. Eğer doğrulama testi sonucunda bir hata, arıza olduğu tespit edilir ise gaz dedektörünün kullanımdan önce kalibrasyon işlemi için yetkili servise gönderilmesi gerekmektedir.

Endüstriyel sahalarda gaz dedektörlerinin konumlandırılması da oldukça önemlidir. Saha da olabilecek gazların yoğunluğuna göre uygun montaj koşulları sağlanmalıdır. Gaz dedektörleri olması gerektiğin fazla gaza maruz kaldığında ise cihazın gazı okumasında sapmalar meydana gelmektedir. Bu sapmaların önlenebilmesi düzenli kalibrasyonla (gerekli ise genel periyodundan daha sık yapılan kalibrasyon) veya cihazda düzenli sensör değişimi ile giderilebilir.

Tesislerde üretim sonucu ham madde kullanımından kaynaklı olarak meydana gelen buharlar ve gazlar insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu sebeple gaz algılama sistemlerinin endüstriyel sahalarda bulundurulması oldukça önemlidir. Tesislerin ihtiyaçlarına göre gaz algılama sisteminin kurulması, bakımlarının düzenli olarak yaptırılması ve kullanımı sayesinde tesislerde meydana gelen veya gelebilecek kazaların oranlarını büyük ölçüde azaltılmış olacaktır ve gaz algılama sistemleri sayesinde insan sağlığını ve yaşamını tehdit eden unsurlar ortadan

Gaz Algılama Cihazlarınızın Kalibrasyonu için Teknik Ekibimiz ile İletişime Geçiniz.

E-MAİL info@endustrimarket.net | BİZİ ARAYIN +90 850 333 00 77

İlgili Mesajlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir