Nedir ?

Ultrasonik Seviye Sensörü Nedir ?

Ultrasonik Seviye Sensörü Nedir ?

Ultrasonik seviye sensörleri endüstride katı nesnelerin ve sıvıların seviye ölçümünde kullanılır. Piezoelektrik kristalleri, yüksek frekanslı ses dalgaları üretir. Üretilen bu ses dalgaları gönderilir ve nesneden yansıyarak geri döner. Yansıyan dalgalar, Sensör ile nesne arasındaki geçen zaman aralığını ölçülmesini sağlar ve bu süreyi ses hızına bağlı olarak seviyeye çevirir.

Bu seviye sensörleri, sıcak, aşındırıcı ve kaynar sularda temassız seviye ölçümü için elverişli cihazlardır.

Ultrasonik Seviye Sensörü Çalışma Prensibi Nedir ?

Ultrasonik dalgalar bir nesneyi radar mantığında algılar. Ultrasonik sinyaller, nesne tarafından geri yansır ve geri dönen sinyaller gönderici tarafından tekrar alınır.

Piezoelektrik kristallere elektrik enerjisi uygulandığında yüksek frekanslarda ultrasonik sinyal gönderimi yapacaktır. Piezoelektrik kristaller aynı zamanda ultrasonik dalga aldığında elektrik enerjisi üretir bu üretilen elektrik enerjisi sayesinde, iki sinyal arasında geçen süre ölçülür. Sinyalin kat ettiği mesafe arasında geçen bu süre elektronik dönüştürücü sayesinde seviyeye dönüştürülür, sinyaller arasında geçen süre seviye ile doğrudan ilişkilidir.

 

Ultrasonik Seviye Sensörü Bağlantısı Nasıl Yapılır ?


Ultrasonik seviye sensörlerinin montajında dikkat edilmesi gereken maddeler bulunmaktadır. Montajın daha anlaşılabilir olması için Tank ile seviye ölçümü üzerinden örneklendirmek gerekirse;

Tanka montajı yapılmış bir ultrasonik seviye sensörü sıvıya dik olmalıdır.
Sensör tankın çevresine çok yakın monte edilmemelidir, tank duvarından yansıyan dalgalar yanlış ölçümlere neden olabilir.

Türbülans ve köpükten kaynaklanan yanlış ölçümleri önlemek için sensör borunun üstüne monte edilmelidir.Ultrasonik seviye sensörünün montajı tankın dolum yapılan girişlerine uzak konumlandırılmalıdır.

Ultrasonik Seviye Sensörü ile Sıvı Seviye Kontrolü Nasıl Yapılır ?

Seviye sensörü yüksekliği ve diğer bilgileri bulunan tankın veya kanalın üstüne yerleştirilir. Gönderilen frekans dalgaları sıvı yüzeyi tarafından yansıtılır. Frekans dalgaları arasındaki fark sıvının mesafesi ile orantılıdır ve bu ölçüm sıvının seviyesini belirlemek ve seviye kontrolü uygulamalarında kullanılır.

Ultrasonik Seviye Sensörü SSS

Seviye sensörü endüstride katı nesnelerin ve sıvıların seviye ölçümünde kullanılır.   Sıvı seviyesi tespit edildiğinde, sensör algılanan verileri bir elektrik sinyaline dönüştürür. Seviye sensörleri öncelikle imalat ve otomotiv endüstrilerinde kullanılır, ancak buzdolaplarındaki buz yapıcılar gibi birçok ev aletinde de bulunabilirler.  

Bir tankta yada kanalda sıvı seviyesi yükseldiğinde veya düştüğünde, bir devreyi açmaya veya kapatmaya zorlar. Optik seviye sensörleri, bir kızılötesi (IR) yayıcı ve bir fotodiyottan oluşur. Fotoelektrik yakınlık sensörleri olarak , fotodiyota geri yansıyan kızılötesi ışığın miktarını ölçerek sıvının varlığını algılarlar. Kapasitans seviye sensörleri , tanklardaki sıvı seviyelerini belirlemek için kapasitanstaki değişimi ölçer . “ Ayar çatalı ” sensörleri, sıvı seviyesini ölçmek için basınç ve titreşim farklarını kullanır.

Piezoelektrik kristalleri, yüksek frekanslı ses dalgaları üretir. Üretilen bu ses dalgaları gönderilir ve nesneden yansıyarak geri döner. Yansıyan dalgalar, Sensör ile nesne arasındaki geçen zaman aralığını ölçülmesini sağlar ve bu süreyi ses hızına bağlı olarak seviyeye çevirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir