Nedir ?

Basınç Transmitteri Nedir ?

Basınç Transmitteri Nedir ?

Basınç Transmitteri basit bir ölçüm yöntemiyle çalışan, gazlarda, sıvılarda, havada, yağda veya benzer proseslerde basınç ölçümü için tasarlanmış cihazlara verilen addır.

Gazlarda ve sıvılarda mutlak ve gösterge basınç ölçümü,

Hidrolik ve pnömatik sistemler,

Parti ve depolama tanklarında seviye ölçümü,

Boru hatlarında besleme basıncının izlenmesi,

Kompresörlerin basınç izlemesi,

Gıda ve ilaç üretiminde hijyenik seviye izleme,

Filtre izleme … ve daha fazlası gibi çeşitli endüstriyel proseslerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Basınç Transmitteri, genellikle basınç aralığı, doğruluk, bağlantı türü, çıkış, IP sınıfı ve hatta daha fazla değişken talebine göre özelleştirilebilir.

 

Basınç Transmitteri Çalışma Prensibi

Basınç Transmitteri harici bir güç kaynağı ile beslenir. Ters kutup ve yüksek besleme voltajı girişteki koruma diyotları tarafından önlenir. Basınç transmitteri mekanik basıncı analog elektrik sinyaline dönüştürür. Basınç ölçümü, voltajdaki değişime dayanır. Basınç transmitteri, diyafram üzerinde bir basınç kuvveti görür, uygulanan basınca bağlı olarak diyafram genişler veya sıkıştırılır, transmitterin direnç değeri buna göre değişir. Basınç Transmitteri, transdüersen gelen elektrik sinyalini, uzun bir mesafeden bir PLC veya DCS’ye gönderilebilecek çok daha büyük bir elektrik sinyaline dönüştüren cihazdır.

Basınç Transmitteri Bağlantı Şeması

İletken kesiti 1,5 mm , kablo dış çapı 4,5 to 7 mm olan blendajlı 2 telli kablo L tipi DIN EN 175301-903 normundaki konnektör üzerinde Pg9 kablo rakoruna girilecektir. Kablonun zırhını tercihen bağlantı kutusu yada panoda olmak üzere sadece bir noktada toprağa bağlayın. Toprak bağlantı terminali gövdeye bağlıdır.

Basınç Transmitteri Hat Üzerinde Montajı

Basınç Transmitterinin hat üzerinde ölçümü için örnek montaj çizimi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.