Nasıl Yapılır ?

Solunum Koruyucu Ekipman Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solunum koruyucu ekipmanlar sağlınız için çok önemlidir. Doğru kullanılmayan ekipmanlar sağlınıza ciddi zarar verebilir. Soluduğumuz havadaki tehlikeli maddeler akciğerlerden kan dolaşımına dahil olduklarında kanser gibi hastalıklara yol açarlar, bu nedenle soolunum koruyucu ekipmanların seçimi oldukça önemlidir .

Doğru Solunum Koruma Ekipmanı Nasıl Seçilmeli ?

Doğru solunum koruyucu ekipmanı seçebilmek için öncelikle sahanızda ortaya çıkabilecek tehlikeleri bilmeniz gereklidir.

Solunum Koruyucu Maske Nedir ?

Solunum koruyucu maskeler havadaki partikülleri filtreleyerek/arındırarak ya da harici bir kaynaktan temiz hava sağlayarak çalışmaktadır.

Solunum Koruyucu Maske Çeşitleri ?

Toz Maskeleri

Toz maskeleri sahada meydana gelen partikülleri filtrelemeye yarar, gazlara karşı koruma sağlamaz. Tek kullanımlık ve yeniden kullanılabilir olarak çeşitleri mevcuttur.

Yarım Yüz Maskesi

Yarım yüz maskeleri filtrelerle beraber kullanıldığında, filtrenin önleyebileceği gaz ve partiküllere karşı koruma sağlar. Yarım yüz maskeler yalnızca burnunuzu ve ağzınızı kapatır.

Tam Yüz Maskesi

Tam yüz maskeleri yüzünüzü tamamen kapatır ve bu nedenle göz koruması da sağlar. Sahanızda meydana gelebilecek gazları harici takılabilir filtreler ile önleyebilir. Tam yüz maskelerinin baş bandı, vizör gibi parçaları zarar görmesi halinde değiştirilebilir.

Yüze tam oturan maskelerinin tamamen sızdırmaz yani dış ortamdan bağımsız olması gerekir. Bu nedenle maskeyi takan kullanıcının her zaman traşlı olması sızdırmazlığın korunması adına gereklidir. Aynı zamanda kullanan kişi kilo alması yada kilo vermesi halinde de yüz maske suratını tamamen kaplamaz.

Bağımsız Solunum Seti (SCBA) Nedir ?

Bağımsız Solunum Setleri genellikle itfaiyeciler tarafından kullanılır, SCBA kendi havasını silindirden sağlar. Bağımsız solunum setleri Tehlikeli atmosferlerde çalışırken, kaçarken kullanılır.
Bağımsız solunum setlerinin içeriği genellikle, Maske, Sırtlık, Basınçlı Solunum Tüpü, Regülatör ve LDV valfinden oluşur.

 

Bağımsız Solunum Aparatı (SCBA) Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Bağımsız solunum seti seçerken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Öncelikle kendimize “ne kadar süre?, ne zaman ?” gibi soruları yöneltmemizde fayda var.

Örnek vermek gerekirse;

Çalışanlarınız ne kadar süreyle çalışıyor ?, Kaç saat mesai yapıyor ? sorularının yanıtlarına göre Temiz hava silindiri seçilmelidir. Eğer çalışanınız çok fazla çalışıyor ve normal mesai saatleri içerisinde fiziken yoruluyorsa, hafif solunum seti silindiri seçmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir