Nedir ?

Orifis Nedir ? | Orifis plaka çeşitleri

Orifis Nedir ?

Orifis plakası, akış sistemine kolayca takılabilen basit cihazlardandır. Maliyet açısından uygun olması nedeniyle Diğer akış ölçerlerden daha sık kullanılır. Venturi ölçer ile aynı prensipte çalışır. Orifis ölçer, venturi ile karşılaştırıldığında önemli miktarda basınç düşüşüne neden olur. Bu nedenle orifis plakaları genellikle kısıtlama plakaları olarak kullanılır.

Orifis plakası çeşitleri nelerdir ?

Eşmerkezli orifis plakası, Eksantrik orifis plakası, Segmental orifis plakası, Çeyrek kenar orifis plakası olmak üzere 4 çeşit orifis plakası bulunmaktadır.

Eşmerkezli orifis plakası nedir ?

En yaygın orifis plakası kare kenarlı, eş merkezli delikli tasarımdır. Temiz sıvılar, gazlar ve buhar akışı dahil olmak üzere çoğu işlemde kullanılır. Genellikle paslanmaz çelikten yapılır. Nikel ve Monel gibi diğer malzemeler, iyi bir aşındırıcı dirençli özellik için kullanılır. Bu tip orifis plakaları yüksek doğruluğa sahiptir.

Eksantrik orifis plakası

Bir daireye teğet olarak açılan ofset delik dışında eşmerkezli orifis plakasına benzer. Deliğin konumu, katı maddelerin veya yabancı parçacıkların birikmesini önler ve askıda katı parçacıklar içeren sıvıları ölçmek için kullanışlı hale getirir. Eksantrik orifisin doğruluğu biraz daha düşüktür ve eşmerkezli orifis plakası ile kıyaslandığında belirsizliği yüksektir.

Segmental orifis plakası

Bu, eksantrik orifis plakası gibi aynı tür malzemeler için kullanılır. Bir dairenin parçası olan bir deliğe sahiptir. İçinde daha fazla katı partikül bulunan sıvılarda kullanılır. Eksantrik orifis e kıyasla biraz daha pahalıdırlar.

Çeyrek kenar orifis plakası

Bu tip, ham maddeler, bulamaçlar ve viskoz akışlar gibi yoğun sıvı kusurları içeren akışlar için kullanılır. Kenarları çeyrek daire oluşturacak şekilde yuvarlatılmıştır. Düşük çaplı (2 inçten az) borularda faydalıdırlar. Gazlar ölçüldüğünde, kondensin Orifis plakasında birikmesini önlemek için geçmesine izin vermek için tahliye deliği sağlanır veya altta bulunur. Benzer şekilde, sıvılar ölçüldüğünde üstte bir havalandırma deliği bulunur, böylece gazlar geçebilir.